THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Odpadlík z moravských Sacrist Pavel Dlabaja se přidal na Slánsku k pár spřízněným duším a další melodická blacková kapelka je na světě. Tak čím že se nás to snaží pánové a dáma oblažit? Na obalu se zvláštním logem mají židovský hřbitov, skoro stejný jako ten, na kterém jsem pracoval loni v létě. Zajímavá práce, mimochodem... A muzika? Inu znáte to – kytarky, klávesky, škopíčky, sem tam pípnutí hostující slečny Veroniky a tak dál. To vše po strašidelném chrámovém intru s deštěm, zvony a mumláním mnichů, ať už jakékoli konfese... Bojim? Nebojim... Podobně, i když možná místy ne tak rychle hrávali před pěti lety jistí Ritual na demu In Nomine. Co se týče atmosféry, kterou se snaží Oblomov navodit, tak lze říci, že je víceméně klasicky blackmetalová. Snové obrazy v textech ladí s muzikou, ale když Oblomov naslouchají „hlasům, jež šeptají mé jméno“, slyší „tiše úpící hlasy, jež předjímají konec“ „vidí nápisy na zdi“ a „vědí, že mohou prorokovat budoucnost ze svých snů“, tak je sice moc hezké, že to všechno vnímají, voní to sice po mystice, ale už trochu vyčpěle. Oproti zmíněným Ritual mají Oblomov větší tendence k melodice. Bubeník se místy tváří trochu nejistě, ale vokály a kytary Pavla a Honzy vše zachraňují v pěkných, leč tradičních polohách a riffech. Pochválit lze sóla, což byl výrazný rys Pavlovy hry už u Sacrist. Klávesy u Oblomov neplní roli „mohutných stěn“, ale spíše občasného doplňku. Do budoucna ale kapela plánuje klapek víc... Zmínil jsem slečnu Veroniku. Ta je, stejně jako bubeník, zároveň členkou slánských folkrockových Deratizérů. U bicmana Petra to není tak znát, ale Veroničinu intonační nejistotu, nevýraznost (pípavost) projevu a křečovitou anglickou výslovnost se ve zvuku ze studia Jazzové sekce podařilo zachytit bohužel věrně. Stejně tak celkový zvuk je nevyrovnaný, bicí zní dutě a vystupují dopředu... jasně, je to první demo, prostě ochutnávka tvorby a Oblomov jistě brzy stvoří něco lepšího a vyzrálejšího. Tvůrčí potenciál na to mají, ale na Final Destination působí jako celek ještě dost nejistě. Uvidíme příště, když se vleze do jiného studia a dílo se podaří, bude to pěkná vizitka sice ne moc originální, ale dobré melodičtěji laděné blackové kapely.
6 / 10
1. Disintrogation
2. Elements
3. Fire Walk With Me
4. Cradle For The Bleeding Child
5. Final Destination
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.